Generic selectors

Exact matches only

Search in title

Search in content

Post Type Selectors

Úvod / Kurzy / 12 Divadlo v písničkách

12 Divadlo v písničkách

kurz akreditovaný MŠMT – 6784/2022-6-315

Lidovka neboli národní píseň není pouze Já do lesa nepojedu, Beskyde Beskyde nebo Černé oči jděte spát atd. 

Díky nadšenecké práci národních a kulturních buditelů 19.století  máme zachovaný poklad písní, z nichž drtivá část nám zůstává neznámá. Jsou prostorem, který čeká na otevření zpěvem.  Nevíme jak, kdy a kým byly národní písničky stvořeny. Informace o vzniku, důvodu a autorství písničky je ukryto v ní samotné a zjevuje se teprve v okamžiku, kdy píseň začneme zpívat a prožívat. Na jedné straně jsou emoce, krajina, situace, příběh, prostor, ve kterém vznikla. Na straně druhé jsme my a všechno to, co v nás píseň probouzí a čím k nám mluví. Dostáváme se tak k podstatě lidové písně. 

Provedu vás cestou k osvojení a oživení těchto písniček skrze prožitek jejich obsahů. Naučíte se vnímat písničku jako děj, který se odehrává mezi já-ty-krajina a svět. Přes osobní osvojení písně vás provedu ke kolektivní interpretaci a společně najdeme způsob, jak z vybraných písní tvořit situační zpěvohříčky. 

Vypsané termíny

10. května, 24. května a 7. června 2024
od 16:30 do 19:30 hod
Časová dotace
12 hod (3 x.180 min)
Období
tři setkání po 180 minutách
Cena
3540,- Kč2800,- Kčza osobu
DPH
0% – akreditovaný kurz
Stav
Otevřený k registraci
Kapacita
12 volných míst z 12
Registrace do
9. 5. 2024 00:00
Začíná
10. 5. 2024

Více informací

Výuka písní nás provede zcela jiným procesem osvojování písně, než jste zvyklí. Postup, který volíme, není memorování – vychází zevnitř písně, skrze její obsah a vyprávění melodie se dostáváme k informacím, které jsou v ní uloženy.  

Seznámíte se se zcela neznámými písněmi a naučíte se je zpívat. 

Na příběhu osobní zkušenosti s vytvořením „domácího“ dámského souboru Těsto vás seznámím s možností, jak si vytvořit vlastní písničkovou skupinu. 

Naučíte se vnímat písničky jako děj, který se odehrává mezi já-ty-svět. Z vybraných a osvojených písní společně vytvoříme situační zpěvohříčku. 

Společně probereme, jak s písničkou pracovat v komunitách. Písnička je a vždy byla mimo jiné i katalyzátorem emocí a mediem a důvodem pospolitosti.  Objevování a praktikování písniček je víceúrovňový detektivní proces. Vědomá praxe zpěvu nese naši duši dovnitř i směrem ke druhým. Naučíme se navzájem vnímat a poslouchat různost hlasů ve skupině. Ve vzájemné interakci s písněmi i ostatními účastníky kurzu se dozvíte o zdrojích a způsobech společné interpretace.   

Pro koho je kurz určen?

Pro (nejen) učitele a učitelky, které zajímá jiný přístup k lidové písni, kteří se zajímají o alternativní praxe a mají zájem o tvůrčí, komunitní přístup ke zpívání. 

Pro rodiče, kteří se chtějí naučit písničky pro svou radost z poznání a jiného druhu komunikace s něčím, co je prastarým zdrojem, připraveným na občerstvení a re-kreaci. 

Pro sociální či psychoterapeutické pracovníky, vedoucí různé komunity v občanských spolcích se zájmem o využití znalosti lidové písně jakožto katalyzátoru emocí.

Pro kohokoli dalšího se zájmem o věc

 

akreditováno pro:

 • učitelé MŠ
 • učitelé I. a II. stupně ZŠ
 • učitelé SOŠ a SOU
 • učitelé gymnázií
 • učitelé VOŠ
 • učitelé ZUŠ a SUŠ
 • učitelé – vedoucí školních zájmových kroužků a klubů
 • vychovatelé školských zařízení
 • asistenti pedagoga
 • pedagogové volného času
 • učitelé speciálních škol
 • všichni ostatní zájemci